יועצי בטיחות, גהות, נגישות ואיכות הסביבה
דף הבית » חקירות בתחום הנזיקין » חקירות בתחום הנזיקין

חקירות בתחום הנזיקין

כל מקום עבודה טומן בחובו את הסיכוי לפגיעה או לתאונה. תפקיד הארגון, מנהליו ומפעיליו למנוע ככל שניתן את תאונות העבודה ואף להימנע מראש מתנאים העשויים לגרום להתפתחות מחלות מקצוע ופגיעות מיקרו-טראומה וארגונומיה למיניהן. הסטטיסטיקה מדברת על 50000 תאונות עבודה בשנה, שהם יותר מ- 4000 בחודש-מספר מחריד הגורר בעקבותיו כאב, סבל,נכות, עלויות רבות למשק הישראלי שניתן היה למנוע.
בין היתר, חקירות בתחומים אלו, עוסקות בכל המקרים בהם עובדים נפגעו או חלו במסגרת עבודתם, עוברי אורח שהלכו ברחוב ונפלו, אנשים שנפגעו כתוצאה מנפילה במדרגות לא תקניות ולא בטוחות, תאונות במגלשות מים, מתקני ספורט, ברכות שחייה וכד'.

חקירות נזיקין – מהן?

תחום זה הינו אחד התחומים המרכזיים ביותר בעולם המשפט, הביטוח והתעסוקה. התחום עוסק בנזקים ממשיים שנגרמו לאדם, גופו, נפשו, סביבתו או רכושו. חקירות נזיקין עוסקות בצורה עניינית, פרטנית וממוקדת בשרשרת המאורעות שקדמו לפגיעה, מדוע התרחשה והאם ניתן היה למנוע אותה. למעשה, כתוצאה מחקירות אלה, מקומות תעסוקה וגורמי עניין יכולים לקבוע נהלים מחייבים (על סמך ניסיון העבר) ולמנוע ככל הניתן פגיעה באדם או ברכוש.

מתי נדרשת חקירה בתחום הנזיקין?

כאשר מתרחש מקרה מצער של תאונת עבודה או של תביעת פיצויים בשל התפתחות מחלת מקצוע או מקרה המוגדר כ"מיקרו-טראומה", הדבר הינו בעל משמעות אדירה לארגון ולמשק. תאונות ותביעות כנגד המעביד בתחום הנזיקין מהוות מטרד ומעמסה כלכלית מהותית, שכן התובע ככל הנראה לא יסתפק בתביעה נגד המוסד לביטוח לאומי בגין פגיעתו, אלא גם יממש את זכותו לתבוע את המעסיק בסכומי עתק ואת חברת הביטוח שלו, שמצידה תעלה את הפרמיה, לעתים בעשרות אחוזים, עד כדי ביטול הכיסוי הביטוחי בכלל.
חקירות נזיקין, נדרשות ממספר היבטים:
  • לבדוק מה הסיבה לאירוע. האם התאונה נגרמה עקב נהלים לקויים או אי הקפדה עליהם מצד הממונים, או לחלופין מפאת רשלנות של העובד, טעות או היסח דעתו. למסקנות חקירה זו השלכות משמעותיות על החלטות הגורמים הרלוונטיים והמשמעות הכלכלית, כאמור, נרחבת וגדולה.
  • להפיק לקחים וללמוד מהמקרה הספציפי,לשפר את הנהלים הקיימים ולהכין הנחיות מעודכנות על מנת להפחית עד למינימום התרחשות נוספת – למען בטיחות ובריאות העובדים.

מזמין החקירה עשוי להיות המעסיק, חברת הביטוח שלו, המוסד לביטוח לאומי, ואפילו התובע ומשפחתו בעצמם. החקירות מתבצעות ע"י גורם ניטרלי, אובייקטיבי אמין ומהימן ומסקנותיו אינן מוטות לכאן או לכאן משום שיקול שהוא. מטרת החקירה כאמור, היא להתמקד בסיבה שגרמה לנזק ולהפיק חוות דעת מהימנה אשר תפרט את המאורע, הסיבות להתרחשותו והדרכים למנוע את הישנות הדבר בעתיד.

דוגמאות
להלן מספר דוגמאות של אירועים שטופלו במשרדינו:
  • אופנוע פגע בהולך רגל, גרם לפציעתו הקשה ונמלט מהזירה. צוות חברתנו איתר את הנהג הפוגע ומסר את הפרטים לעורך הדין שהזמין את החקירה.
  •  נהג שנשרף ברכבו ומת מפצעיו. לבקשת עיזבון המנוח בוצעה חקירה שהעלתה שמדובר בתאונת דרכים. חברת הביטוח שילמה למשפחת המנוח תגמולים.
  • עובד שהגיע למקום העבודה לקה בהתקף לב ונפטר. צוות המשרד שבדק את האירוע בשטח, הצליח להוכיח כי העובד ניהל מריבות ארוכות עם מנהלו וזה הגורם לאירוע הלבבי בו לקה. כתוצאה מהחקירה, עזבון המנוח זכה בפיצויים מתאימים מחברת הביטוח.
  • נגר נפגע ממכונת נגרות. בביקור שנערך במקום התאונה נמצא כי המעסיק מסתיר עובדות והמכונה לא הייתה ממוגנת כנדרש בעת האירוע. הנגר זכה בפיצויים נכבדים מחב' הביטוח.
  • אורחת במלון נפלה במדרגות. הנהלת המלון סירבה לשתף פעולה. צוות משרדינו הצליח להכין חוות דעת ובה הוכחה רשלנות המלון. התובעת זכתה בפיצויים מתאימים.
  • עובדת במפעל לקתה בתסמונת התעלה הקארפאלית  – CTS carpal tunnel syndrome. לאחר הכנת חוות דעת מטעמינו זכתה העובדת בפיצויים מתאימים.
  • מסגר רתך שנפגע גם הוא מתסמונת זו, פנה אלינו וביקש חוות דעת. הוכחנו כי תנאי עבודתו היו לקויים והם שגרמו להתפתחות המחלה. סוף המעשה בקבלת פיצויים נכבדים.

מהי תסמונת התעלה הקארפלית

תסמונת התעלה הקרפלית (CTS) carpal tunnel syndrome), מתבטאת בלחץ על העצב המדיאני באזור שורש כף היד, עצב שתפקידו לגרום תחושה מהאגודל והאצבעות הסמוכות לו, וכן, להפעיל את השרירים המניעים את האגודל. העצב המדיאני,עובר בתוך תעלה קרפלית. כאשר העצב המדיאני נלחץ בתוך התעלה, עלולה להופיע תסמונת התעלה הקרפלית (CTS).
מהם הסימפטומים?
שריפה, נמלול, כאב באצבעות, העלול להיות מוקרן לאמה, לזרוע לכתף ולצוואר. בשלב מתקדם יותר,מופיעה חולשה בתנועות האגודל ובכוח האחיזה שלו דבר העלול להתבטא בנפילת חפצים וחוסר תפקוד תקין של כל היד.
הערה: חקירת האירוע ככל הניתן בסמוך להתרחשותו הינה בעל חשיבות עליונה במעלה.
 
חברת אילן לביא בע"מ מתמחה כבר מעל ל- 25 שנה במתן שירותי ייעוץ מקצועיים בתחומי הבטיחות בעבודה. חלק בלתי נפרד מעבודתנו כולל ביצוע חקירות בתחום הנזיקין ע"י צוות חוקרים מקצועי ומיומן, חקירות שבסופן תקבלו חוות דעת מקצועית ומפורטת. השירות ניתן ללקוחות פרטיים, עסקיים ומוסדיים בכל רחבי הארץ. לפרטים נוספים צרו עימנו קשר במספר08-8556847 או 050-5263941 ונשמח לעמוד לשירותכם.

זקוקים לשירותי ייעוץ ?
פנו אלינו עוד היום – לפונים דרך האתר תינתן הנחה


דילוג לתוכן