יועצי בטיחות, גהות, נגישות ואיכות הסביבה
דף הבית » מחלות מקצוע » מחלות מקצוע

מחלות מקצוע

חלק ניכר ממשלחי היד מעמידים את העוסקים בהם בסיכון בריאותי מסוים, וראייה לכך ניתן למצוא בתביעות הרבות המוגשות מדי שנה על רקע התפתחותן של מחלות מקצוע שונות. חשוב להבחין בין מושג זה לבין תאונות עבודה, שכן מחלות מקצוע מתפתחות במהלך הזמן כתוצאה מתנאי עבודה ואילו תאונות עבודה מתרחשות באופן פתאומי.

כך, לדוגמה, עובד שנחשף במשך עשרות שנים לרעש מתוקף עבודתו ובעקבות כך החל לסבול מלקות שמיעה, ייחשב כסובל ממחלת מקצוע. לעומת זאת, עובד שסובל מליקוי שמיעתי על רקע חבטה עוצמתית שקיבל בראשו במהלך העבודה במפעל שבו הוא מועסק, יוגדר כסובל מתאונת עבודה. מטבע הדברים הרבה יותר מאתגר לקשר בין תנאי ההעסקה למחלות המקצוע השונות מאשר לקשר בין התאונה שהתרחשה במקום העבודה לבין מצבו הבריאותי של העובד.

סוגים שונים של מחלות מקצוע

לא זאת בלבד שקיים מגוון רחב מאוד של מחלות מקצוע המוכרות על ידי המוסד לביטוח לאומי, אלא שמאגר המחלות מתרחב והולך באופן הדרגתי בשל התפתחות מקצועות חדשים והכללת מחלות נוספות במאגר מחלות המקצוע. להלן כמה דוגמאות למחלות מקצוע נפוצות יחסית:
  • נזקי שמיעה – עובדים שנאלצו לעבוד בתנאי רעש במהלך עבודתם עלולים לסבול ממגוון נזקי שמיעה כשבין היתר מדובר על ירידה בשמיעה, שמיעת צפצופים ועוד. לא אחת נלוות לבעיות השמיעה גם בעיות שונות הקשורות ליציבות ולשיווי המשקל.
  • תסמונת התעלה הקרפלית – דלקת כרונית בגידים בידיים המתפתחת בחלק ניכר מהמקרים בעקבות עבודה במקצוע הדורש ביצוע פעולות שונות עם מפרק כף היד באופן חוזר ונשנה. בין היתר תסמונת זו פוגעת בשכיחות גבוהה יחסית במלטשי יהלומים, בגרפיקאים, באנשים שעוסקים בכתיבה, קלדניות ועוד.
  • גידול סרטני – לא אחת מתברר כי הגידול הסרטני שבו לקה העובד הוא תוצאה של חשיפה ממושכת לחומרים קרצינוגניים במקום עבודתו.

כיצד ניתן להוכיח כי המקור למחלה הוא בתנאי העבודה?

לא כל אדם הסובל ממחלה המופיעה ברשימת מחלות המקצוע של הביטוח הלאומי מוגדר כסובל ממחלת מקצוע באופן אוטומטי עם התפרצות המחלה וזאת מכיוון שכל אחת ממחלות המקצוע ללא יוצא מן הכלל יכולה להתפתח גם ללא קשר למקצועו של המבוטח. כך, לדוגמה, אם ישנם שני עובדים שעבדו במפעל במשך 20 שנה ואילו רק אחד מהם סובל מירידה בשמיעה, ניתן לשאול כמובן כיצד קרה הדבר שרק אחד מהעובדים לקה בבעיית שמיעה בזמן ששמיעתו של העובד השני נותרה תקינה.

כפי שניתן להבין, כדי שניתן יהיה להוכיח כי המקור למחלה הוא בתנאי העבודה של האדם, יש ליצור קשר עם אנשי מקצוע מומחים שתפקידם לספק חוות דעת מקצועית בנוגע לקשר שבין תנאי העבודה לבין מחלתו של המבוטח. בדיוק כאן נכנסים לתמונה אנשי המקצוע של חברת "אילן לביא בע"מ יועצי בטיחות ונגישות" המתמחים במתן שירותי ייעוץ מקצועיים בתחומי בטיחות בעבודה, בטיחות, גהות, נגישות לנכים ובריאות תעסוקתית.

ליצירת קשר עם אנשי המקצוע של החברה באפשרותכם להתקשר לטלפון 08-8556847 או לטלפון 050-5263941 וכן באפשרותכם להשאיר את הפרטים שלכם בטופס "צרו קשר" באתר ונציגי החברה ישובו אליכם בהקדם.

זקוקים לשירותי ייעוץ ?
פנו אלינו עוד היום – לפונים דרך האתר תינתן הנחה


דילוג לתוכן