יועצי בטיחות, גהות, נגישות ואיכות הסביבה
דף הבית » מחלות מקצוע » מיקרו טראומה

מיקרו טראומה

פגיעה בעבודה תוכר על פי החוק רק כאשר היא מוגדרת כתאונת עבודה או מחלת מקצוע. מכיוון שישנן תופעות בריאותיות שמתפתחות עם הזמן כתוצאה מאופי העיסוק ולא באות לידי ביטוי ממאורע אחד, יחיד ומוחלט, הרי שגם אליהן יש להתייחס פעמים רבות כמחלת מקצוע. כיצד? ובכן, לשם כך על התובע (העובד) להוכיח כי מדובר במה שהוגדר – מיקרו טראומה, מושג עליו נרחיב בשורות שלפניכם.

תאונת עבודה, מחלות מקצוע ומיקרו טראומה

כדי להבין את משמעות המושג מיקרו טראומה, יש להבין ראשית את ההבדלים בינו לבין פגיעות תעסוקתיות נוספות שעלולות לפגוע בעובד, כגון תאונת עבודה או מחלת מקצוע. ובכן, תאונת עבודה מוגדרת כאירוע הגורם לתוצאות חמורות שבהן ניתן להבחין באופן מיידי כגון כוויות, מכות יבשות, שברים וכו'. גם מחלת מקצוע נחשבת לכזו שהתפתחה בעקבות מאורעות נקודתיים או לפחות, כאלו שקשורים באופן ישיר למהות העבודה כגון מפגש ישיר עם חומרים כימיים, הרעלת מתכות, עבודה עם אסבסט ועוד.

כאשר נגרמת פגיעה כתוצאה מתאונה, קל להוכיח אותה באופן מהיר למדי וכך גם לגבי מחלות מקצוע, המאובחנות על ידי רופא ומקושרות לרשימת המחלות המוכרות כמחלות מקצוע שמפורסמות באתר בספרי המוסד לביטוח לאומי.

המושג מיקרו טראומה, לעומת זאת, מהווה הסבר לכל אותם עובדים שגילו סימנים של בעיות בריאותיות שונות רק בשלב מאוחר יותר, בעיות שנבעו ככל הנראה מאופי עבודתם, אך אינן כלולות בהגדרת מחלות המקצוע. בעיות רפואיות אלו נובעות מפגיעות חוזרות ונשנות, באופן בלתי מורגש ובהדרגתיות, עד להתפתחות תסמינים מורגשים.

הרמת משאות כבדים לאורך זמן, עבודה ממושכת אל מול מחשב – פעולות אלו ואחרות מהוות סיבות להתפתחות בעיות רפואיות שונות ומגוונות (כאבי גב, דלקות פרקים, בעיות ראייה ועוד) עד למצב של צורך בהכרה על ידי הביטוח הלאומי, חברות הביטוח הפרטיות ואף בתי המשפט שבהם מתנהלות התביעות השונות בעניינים אלו.

כיצד ממזערים את הסיכון למקרי מיקרו טראומה

כל ארגון שהוא שבו מועסקים אנשים צריך לחתור כל העת להשגת סטטוס קוו של רמה נמוכה של סיכוי לפציעות עובדים, התפתחות מחלות מקצוע כמו גם מקרי מיקרו טראומה עתידיים. כל אחד מסוגי הסיכונים הללו עלול להתרחש בשל תהליכי עבודה שאינם נכונים, נהלים קלוקלים, עבודה בבטיחות לקויה, סביבה ארגונומית מועדת לפורענות ועוד.

הדרך הטובה והיעילה ביותר למזעור הסיכון והנזקים העתידיים טמונה בהעסקת יועצי בטיחות שיעבירו סדנאות מרוכזות לכל העובדים בנושאי בטיחות תעסוקתית בעבודה, בנוסף לביצוע אפיון יסודי של תהליכי העבודה במקום וניתוח הכשלים ונקודות התורפה של הארגון. כל אלה יעזרו לארגון לחסוך לא מעט כסף, למנוע פגיעות שונות בחיי אדם ואף להעלות את התפוקה ושביעות הרצון מהעבודה.

בחברת אילן לביא – יועצי בטיחות ונגישות בע"מ ישמחו לעזור לכם בתכנון וניהול תנאי עבודה תקינים לרווחת העובדים והשקט הנפשי שלכם, כך שהסיכוי לתאונות עבודה, מחלות מקצוע ומקרי מיקרו טראומה ימוזער ככל הניתן. צרו עמנו קשר עוד היום ונשמח להעניק לכם את כל המידע בנושא.  רב קווי – 08-8556847   נייד – 050-5263941
כמו כן, נשמח להכין עבורכם חוות דעת מומחה לבית משפט בנושאים הללו.

זקוקים לשירותי ייעוץ ?
פנו אלינו עוד היום – לפונים דרך האתר תינתן הנחה


דילוג לתוכן