יועצי בטיחות, גהות, נגישות ואיכות הסביבה
דף הבית » נגישות לנכים » נגישות לנכים

נגישות לנכים

נגישות לנכים במקומות עבודה ובמקומות ציבוריים

עבור מרביתנו הגעה למקום העבודה היא פעולה שגרתית מאין כמוה. גם ביקור בבנק, בדואר, במשרדי ממשלה, בקניון במרכול או אפילו במסעדה הן פעולות טריוויאליות שאנו כלל לא מקדישים להן מחשבה מיותרת. פשוט נכנסים לרכב, מתניעים, נוסעים, מחנים וממשיכים הלאה בתוכניותינו. אולם עבור כ-10% מאוכלוסיית מדינת ישראל אלו אינן פעולות פשוטות, ובוודאי שלא טריוויאליות. עבור כ-700,000 אזרחים בישראל, הסובלים ממוגבלות פיזית כלשהי (בעלי כסאות גלגלים, מוגבלי הליכה, לקויי ראייה ועיוורים, לקויי שמיעה וחירשים), מדובר לא אחת במשימה בלתי אפשרית.

היעדר נגישות לנכים במקומות ציבוריים הינה פגיעה בזכויותיהם ובכבודם של בעלי מוגבלויות

מי מאיתנו שאינו סובל ממוגבלות פיסית כלשהי, יתקשה להבין עד כמה משפיל ופוגע יכול להיות מצב שבו לא ניתן להיכנס בשעריו של מוסד ציבורי או מקום עבודה רק בגלל מדרגה או הפרשי מפלסים קטן. מי מאיתנו שאף פעם לא נזקק לעזרת אחרים שיינשאו אותו או שיוליכו אותו ביד לא יוכל להבין אף פעם את הפגיעה בכבודו כאדם. צריך להבין שהפרטים הקטנים, שרובנו כלל לא שמים לב אליהם, הם שהופכים מקום מסוים לנגיש: רמפות, שיפוע מדרון, מעברים ודלתות רחבות, תאי שירותים מתאימים, כתב מובלט, קונטרסט וגוון שונה מצבע הסביבה, משטחי אזהרה, מאחזי יד וכד'. מדרגה או כל מכשול אחר בפתח מקום עבודה כמוה כשער נעול בפני אדם בכסא גלגלים. וכשמדובר במבנה ציבורי, מדרגה שכזו כמוה אף כשלט הזועק: "הכניסה לנכים אסורה".
לפרטים נוספים חייגו 08-8556847 ונשמח לעמוד לשירותכם. למגיעים דרך האתר תינתן הנחה.

היעדר נגישות לנכים במקומות ציבוריים – עבירה על החוק

מעבר לאי הצדק החברתי המשווע שבכך, היעדר נגישות לנכים במקומות ציבוריים היא גם עבירה על החוק. בישראל חוקקו ונכנסו לתוקף לאחרונה מספר חוקים ותקנות, אשר נועדו להבטיח את נגישותם של כל בעלי המוגבלויות לכל מקום ציבורי במדינה: משרדי ממשלה, בתי ספר, תיאטראות, מסעדות, תחבורה ציבורית ועוד. למשל: חוק ותקנות התכנון והבנייה, התשכ"ה – 1965 מחייב לבנות כל מבנה ציבורי באופן המסדיר נגישות  או הסעות לאנשים עם מוגבלויות. חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח – 1998 קובע כי זכותו של אדם מוגבל לשוויון, לכבוד ולהשתתפות פעילה חייבת לכל בכל תחומי החיים ובמסגרת השירותים הקיימים בחברה. כפועל יוצא, החוק מחייב כל מקום ציבורי לייצר תנאי נגישות לאנשים עם כל סוגי המוגבלויות. לאחרונה גם נקבע כי מבני מגורים יהיו נגישים לנכים.
בחוק זה ישנו גם פרק ספציפי המתייחס לסוגיית העסקתם של אנשים בעלי מוגבלויות. פרק זה קובע כי חובתו של כל מעביד להתאים את מקום העבודה ואת דרישות התפקיד לעובד או למועמד בעל מוגבלויות. הכוונה היא ליצירת נגישות לנכים במקום העבודה, כמו למשל רמפה מעלון לעובד המרותק לכסא גלגלים. כל מקום ציבורי, אשר אינו מספק תנאים הולמים לנגישות לנכים ובעלי המוגבלויות באוכלוסיה, עובר על החוק ואף צפוי להיות מחויב בבית משפט בתשלום של עד 50,000 ₪, גם אם לא נגרם כל נזק.

יצירת נגישות במקומות עבודה ובמקומות ציבוריים

כדי להבטיח את השתתפותם השווה של אנשים בעלי מוגבלויות בכל אחד מהיבטי החיים בחברה, יש להבטיח תנאי נגישות הולמים במקומות עבודה כולל הסעות נכים, בכל מבנה ציבורי אחר. חובת הנגישות לנכים מתייחסת לכל סוגי המוגבלויות וכוללת מגוון רחב של אמצעי הנגשה: לאנשים עם מוגבלות פיזית (מעלית, רמפה, שירותים מותאמים וכו'), ללקויי ראייה ושמיעה, לעיוורים ולחרשים (שינוי בטקסטורה של הרצפה, ידיות אחיזה, התאמה אקוסטית, אוזניות עם הדרכה, תרגום לשפת הסימנים, מערכת כריזה, מידע בכתב ברייל וכדומה), לאנשים בעלי מוגבלות נפשית ועם אוטיזם ולאנשים בעלי מוגבלות שכלית.
לכן, כדי ליצור הנגשה מלאה לכל בעלי המוגבלויות יש להיעזר במומחים בתחומם. כי מה שעבורנו נראה כמובן מאליו, יכול להיות מכשול בלתי עביר עבור אדם בעל מוגבלות. חברת אילן לביא בע"מ תשמח לספק לכם שירותים הן של יועץ בטיחות והן של יועץ נגישות לנכים במקומות עבודה ובמבנים ציבוריים אחרים.

זקוקים לשירותי ייעוץ ?
פנו אלינו עוד היום – לפונים דרך האתר תינתן הנחה


דילוג לתוכן