יועצי בטיחות, גהות, נגישות ואיכות הסביבה
דף הבית » בטיחות בעבודה » תאונות עבודה

תאונות עבודה

החוק מגדיר תאונת עבודה בתור תאונה או נזק הנגרמים לעובדים כתוצאה מהעבודה. חוקי הביטוח הלאומי לדוגמא קובעים כי תאונות מן הסוג הזה עלולות להתרחש לא רק בזמן העבודה, אלא גם במהלך ההפסקות, בדרך לעבודה או בחזרה ממנה. כתוצאה מכך גוברת המודעות לסכנות המלוות סוגים שונים של עבודות. התוצאה היא פיקוח על יישום כללי הבטיחות והגברת הסנקציות על מעסיקים שאינם מקפידים על הוראות אלו.

השאלה העיקרית היא כיצד אפשר למנוע תאונות עבודה ובהקשר הזה יש מספר הנחות יסוד:

הכל מתחיל בעבודה נכונה – עבודה נכונה לא רק מונעת תאונות, אלא גם משפרת את האקלים הבטיחותי, מייעלת את הביצועים ומבטיחה שביעות רצון גבוהה. עבודה נכונה דורשת הטמעה של הרגלים ויישום כללים תוך מינוי ממונה בטיחות מקצועי.

אי אפשר לוותר על הדרכה – מעורבות מוקדמת של ממונה בטיחות מאפשרת התרעה על סכנות ומפגעים, יישום של דרישות בטיחות וגם הדרכת עובדים לקראת תיקון הליקויים.

עמידה בכללי החוק מונעת תאונות – כל עסק בו עובדים למעלה מ-50 אנשים חייב להעסיק ממונה בטיחות. אפשרות אחת היא לשכור את שירותיו של ממונה בטיחות חיצוני, בעוד אפשרות שנייה היא למנוע תאונות באמצעות הסמכה של אחד העובדים לממונה בטיחות.

תפקידו של ממונה בטיחות

כפי שניתן לראות, רוב המהלכים המבוצעים לטובת מניעת תאונות עבודה מבוססים על תפקידו הייחודי של ממונה בטיחות. זהו הגורם המוסמך לייעץ להנהלה בדבר חוקי בטיחות בעבודה, לבנות מערכי אבטחה יעילים, להעביר הדרכות מלאות ועוד. החוק מונה 19 מטלות שונות לממונה בטיחות.

ממונה בטיחות גם עוסק בניהול סקרי סיכונים וטיפול במפגעים קיימים. הממונה מדריך את העובדים כיצד לעבוד עם חומרים מסוכנים, איך להשתמש בציוד המגן העומד לרשותם ואיך לעבוד בגובה. סל השירותים שמספק ממונה בטיחות מונע תאונות עבודה בטווח הקצר ויעיל גם בטווח הארוך.

אילן לביא – תאונות עבודה ומניעתן

לקבלת מידע נוסף, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם אילן לביא – יועץ בטיחות, גהות, נגישות ואיכות הסביבה, בטלפון 08-8556847.

זקוקים לשירותי ייעוץ ?
פנו אלינו עוד היום – לפונים דרך האתר תינתן הנחה


דילוג לתוכן